Çanak Anten Montajı Nasıl Yapılır ?

Çanak Anten İçin Yerin Belirlenmesi Ve Zemin Etüdü
İlk olarak anten direğinin kurulumu ile başlayalım, bunun için yer ve açı araştırılması yapılmalı sağlam bir zemin bulunulmalıdır(beton , balkon duvarları, çatı üstü v.s). Ayrıca çanağın önünde bina, ağaç,duvar v.b gibi benzeri cisimler bulunmamalı böyle durumlarda sinyal gücünü yeterli alamama sinyali bulamama gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz bu noktaya önemle dikkat etmeniz gerekmektedir.
Çanak Anten Ayağının Montaj Edilmesi
Yer etüdü yapıldıktan sonra direğin montajına geçebiliriz belirlediğimiz noktaya direği yerleştirerek bir kalem yardımıyla direğin üstündeki deliklerden delinecek yerler işaretlenir daha sonra matkap yardımıyla belirlediğimiz yerlere delikler açılır 5cm derinliğindeki delikler yeterli olacaktır daha sonra dübelleri deliklere yerleştiriniz ve bir çekiç yardımıyla duvarın içine girmesini sağlayın daha sonra L ayağı alarak vida yardımıyla borunun montajını gerçekleştirin vidaların iyice sıkıldığına ve ayağın oynamadığına emin olduktan sonra çanağın kurulumuna geçebiliriz.
Çanak Anten Ayarının Yapılması
Çanağı ayarlayabilmemiz için 3 adet bilgiye ihtiyacımız var; yükseklik ,yatay derece ve LNB derecesi.
İlk olarak uydu yön bulucunuz olmadığını farz ederek televizyonunuzu çanağın yakın bir yerine çıkartıp alış anteni, azimuth (sağ-sol) veya elevasyon (yukarı-aşağı) doğrultularında hareket ettirilerek ayarını yapabilirsiniz. Çanağın yatay ve dikey olarak 2 yönü vardır.Yatay yönü bulduktan sonra dikey bir yön için çanağın içinin gökyüzüne bakabilecek şekilde hafif yatırmanız gerekmektedir.Lnb de ise dikkat etmeniz gerekken yönüdür lnbnin takılı olduğu kelepçenin üzerinde de göreceğiniz gibi sayılar ve işaretler vardır bunlar lnb açının ayarlanması için önemlidir
Önerimiz: Yayınların sorunsuz izlenebilmesi ancak alış anteninin uyduya tam olarak odaklanması ile mümkündür. Bu nedenle anten kurulumu mutlaka yeterli teknik bilgiye ve donanıma sahip profesyonel ekiplerce yaptırılmalıdır. Bizler Arnavutköy Avcı Elektronik olarak sizlere yardımcı olmaktan ve servis ihtiyacınızı karşılamaktan mutluluk duyarız.

Call Now Button
×